Japan

ANIME

22. května 2018 v 18:27 | Sakay
Anime k Japonsku neodmyslitelně patří, a protože Japonskem jsem já osobně naprosto okouzlená, rozhodně to nemůžu vynechat!
Paradoxně by bylo podle mě dobré hned na začátku shrnout rysy anime pohádek, které jsem z těch pár zhlédnutých vypozorovala. Úplně ve všech byl nádherný soundtrack. Naprosto jedinečný, typický jen po tento žánr, který prostě poznáte kdekoliv. Dalším, čeho jsem si všimla, byl charakteristický styl kresby postav a prostředí. Tenké, ostré linky, roztomilé postavy, podobná mimika, všechno rozhodně velmi kawaii!
Také mám pocit, že více než o příběh jde o užívání si hudby, grafického zpracování a roztomilých postav. Některá anime totiž akční příběh postrádají (ale vůbec to není na škodu, člověk si u toho fakt odpočine-psychicky).
A ještě jedna poznámka - snad všechny postavy jsou ve své podstatě kladné. I když se tam objeví zlá čarodejnice, nějak se její srdce obměkčí nebo nahlédneme na její slabou, citlivou stránku a tak jako tak ji nakonec máme i docela rádi :-)

První anime, které jsem viděla, bylo Howl no ugoku širo aneb Zámek v oblacích
Mladou kloboučnici Sofii jednoho dne na ulici zachrání před dotěrnými vojáky krásný čaroděj. Vezme ji pod svou ochranu a udivená Sofie najednou ztrácí půdu pod nohama, stoupají spolu nad městečko, letí jako ptáci… Jenže pak ji zlá čarodejnice vezme její mládí a krásu. Její jedinou nadějí je ten krásný mladý čaroděj Howl, který ve svém zámku na muřích nohách obchází krajem. Stařence Sofii se podaří u něj zůstat jako hospodyně a tím se jí otevře tajemný Howlův svět kouzel. A přesto, že tělem je Sofie stařena, srdce má stále mladé a to si nedá poroučet. Do pohledného čaroděje se zamiluje. Její láska však bude vystavena těžké zkoušce!
Romantická pohádka se spoustou zajímavých fantasy postav. A Howl... je vážně pěknej chlap mimochodem!

Související obrázek

Tonari no Totoro/Můj soused Totoro
Stěhování na venkov může být začátkem cesty do fantazie. Obzvláště, když ve zdejším lese sídlí roztomilý lesní duch.
Je to nejznámější japonská pohádka a je úplně jiná, než ostatní. V podstatě se tam vůbec nic neděje. Není tam žádná zápletka a nakonec vlastně ani žádné rozuzlení. Je to prostě o fantazijním malém dobrodružství dvou holčiček s neskutečně roztomilým lesním duchem. Podle mě by se tenhle film mohl promítat na pozadí nějakého přátelského setkání jako příjemná kulisa, obrazová i zvuková.

Výsledek obrázku pro totoro

Mononoke hime/Princezna Mononoke
Za dávných časů, kdy ještě zvířata uměla lidskou řeč, v divokých hvozdech Japonska propuká boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. Lidské dítě, vlčí bohyně - princezna Mononoke - se snaží na straně zvířat boj vyhrát. Zároveň ale potkává válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaka - který se ji snaží přesvědčit, že bojovat nesmí ani jedna strana.
Ze všech anime bylo toto nejvíc akční! A velmi napínavý a místy i dokonce dost krvelačný. V každém případě se mi Princezna Mononoke moc líbila a doporučuju jí klidně začít, pokud se na anime vrháte poprvé.

Výsledek obrázku pro princezna mononoke

Sen to Čihiro no kamikakuši/Cesta do fantazie
Chihiro se se svými rodiči stěhuje, ale po cestě jejich auto zabloudí na opuštěnou lesní cestu, vedoucí k záhadnému tunelu. Vydávají se dovnitř a objeví cosi, co považují za opuštěný lunapark. Rodiče podlehnou lákavé nabídce občerstvení v opuštěných stáncích, ale záhy se promění ve vepře. Chihiro se snaží najít pomoc a narazí na tajuplného chlapce jménem Haku. Ten ji seznámí s duchy, kteří zde bydlí a najde jí zaměstnání u Yubaby, staré čarodějnice, která provozuje obrovské lázně, kam si chodí odpočinout milióny pozemských bohů a jiných fantastických bytostí. Zde se skrývá jediná možnost, jak může Chihiro zrušit zakletí svých rodičů a vrátit se do lidského světa.
V tomto filmu se mi líbily nejvíc všechny fantazijní prvky, takové jsem ještě v předchozích filmech neviděla. Myslím, že o Cestě do fantazie můžu dokonce říct, že se mi ze všech anime líbila celá úplně nejvíc. Soundtrack, příběh, nadpřirozené jevy, romantický příběh, všechny milé postavy... Z hlavní hrdinky přímo čišela dobrota. Vážně moc doporučuju!

Související obrázek


Které z nich jste viděli vy? A jaké další mi můžete doporučit?

Gejša, přítomnost umění

26. března 2018 v 15:31 | Sakay
Jako nadšeného japanofila mě samozřejmě vždycky fascinovaly i gejši, služebnice chrámu, společnice, velmi inteligentní a krásné ženy. A mnoho lidí si je představuje v úplně špatném světle, tak to pojďme napravit :-)

Co vůbec znamená slovo gejša? Skládá se ze dvou slov, a to gej = umění, a ša = přítomnost. Tedy přítomnost umění či doprovod umělkyně. Hlavním posláním těchto společnic je pak bavit muže ve společnosti tancem, zpěvem, hrou na hudební nástroje, intelektuálním hovorem na vyšší úrovni nebo jiným uměním.

Aby se žena stala gejšou, čeká ji dlouhá cesta. Učení začíná už ve 3 letech. Dívky se učí tanci, rozpravě, hře na šamisen, umění čajového obřadu, kaligrafii... Později se z nich okolo 14 roku stává gejša - učednice majko a ujímá se jich starší gejša. Teprve v 18 letech se z dívek stávají pravé gejši. Výchova a vzdělávání však probíhá nadále.

Co se týče make-upu a oblékání - obličeje si natírají na bílo, na okrajích se však vždy nechává kousek čistý, aby daly najevo, že barva je jen maska a muž chtěl vidět pravou tvář. Účesy byly velmi složité a aby držely, vtíral se do vlasů horký vosk. Druh účesu souvisel s věkem gejši a s ročním obdobím. Obočí a oční linky si zvýrazňovaly uhlíkem z větvičky paulovnie plstnaté.
Gejši-učednice majko mají kimono s dlouhými kapsovitými rukávy a velmi výrazným obi, což je pás kimona, který se váže na zádech. Oblečení dospělé gejši vypadá jednodušeji a více podtrhuje ženskou postavu a rukávy nejsou obvykle tak kapsovité. Obi je kratší a na zádech tvoří pouze malý uzlík, připomínající krabičku, ne batůžek.

geisha-kai: “November 2016: maiko Toshisumi of Miyagawacho dancing with two folding fans by Kyoto Flowertourism on Flickr ” Studies Abroad in Japan. GoldenWay Global Education VietNam Du học nhật bản vừa học vừa làm http://goldenway.edu.vn/du-hoc-nhat-ban-vua-hoc-vua-lam-2.html

V současnosti jich již v Japonsku nenajdeme tolik, jako dříve, kdy jich bylo i několik tisíc. Dnes spíše několik desítek. Zákazníky jsou nyní převážně politici, obchodníci a šéfové podsvětí. Odměna např. při pěti hostech dosahuje kolem milionu jenů (několik set tisíc korun). Gejši bývají také najímány na důležitá obchodní jednání, aby jim dodaly lesku a pocitu luxusu.

Sakura, okrasná třešeň

28. června 2016 v 19:02 | Sakay
Zapátrala jsem a našla trošku info o sakurách.Zajímavé japonské zvyky

3. června 2016 v 12:41 | Sakay
  • Japonci se běžně při setkání uklánějí. Délka a hloubka úklony je závislá napostavení.
  • Srkání a mlaskání dovoleno! Dáváte najevo, že vám pokrm chutná.
  • Zakázané je smrkání ve společnosti. Při rýmě pak Japonci nosí roušku, aby neroznášeli bacily.
  • Když se na něčem Japonci domluví, platí to na 100 %. Nedodržení slibu je nemyslitelné a ostudné.

Kamakura

16. dubna 2016 v 13:31 | Sakay
Kamakura (鎌倉市) je město ležící v japonské prefektuře Kanagawa na ostrově Honšú. Je zde spoustu krásných památek, parků, svatyň... a nejvýznamější je Kótokuin, což je buddhistický chrám, známý díky 13metrové soše Buddhy.
Btw váží 93 tun! A pochází z roku 1252.


Ueno park

9. dubna 2016 v 13:29 | Sakay
Ueno park je veřejný park v Tokyu. Je srdcem tokijské výtvarné scény s více jak 9 muzei a akademií. Park je silně zalesněn a velké stromy lemují procházkové cesty a vytváří baldachýn nad hlavami, což je výhoda při slunečním záření. V parku najdete i krásné tryskající fontány. Je zde vysazeno více jak 8 800 stromů včetně Gingko Biloby. Naleznete v něm i malá leknínová jezera a lotosový rybník.
Jižní vstup parku je hlídán sochou Saigo Tamakori, což byl významný samuraj z období Meidži. Třešňové stromy obklopují celý park, je to úplná nádhera, proto tu Japonci pořádají také třešňový festival.

Kjóto

3. dubna 2016 v 15:42 | Sakay
Kjóto je bývalé hlavní město Japonska a leží na ostrově Honšú. Původně se jmenovalo Heiankjó.
Během 2. světové války se Kjóto ocitlo na seznamu měst, na která chtěli USA svrhnout atomovou bombu. Z tohoto seznamu bylo nakonec vyškrtnuto kvůli svému kulturnímu významu.
Je také jediné velké japonské město, které se může pochlubit větším množstvím předválečných budov, jako jsou například mačija (tradiční městské domy).
Nachází se zde 1600buddhistických chrámů, 400 šintoistických svatyní, paláce, zahrady...

Kijomizu-dera

Sushi

28. března 2016 v 21:41 | Sakay
Sushi není jen syrová ryba zabalená v řase. Je to hlavně octovou omáčkou slepená rýže - "sushi" v japonštině totiž znamená "kyselá rýže".

5 zajímavostí o Japonsku

19. března 2016 v 16:38 | Sakay
1. Milují komiksy,
což znamená, že spotřeba papíru na komiksy je větší než spotřeba toaletního papíru

2. Na pohodku si pěstují hranaté melouny


3. Až do roku 2014 bylo zakázáno tančit po půlnoci

Bentó

13. března 2016 v 19:16 | Sakay
Bentó je v Japonsku název pro jídlo v krabičce. Lidé si ji berou do práce, do školy nebo na cesty. Krabička má několik přihrádek např. na rýži, ryby, sojovou omáčku, nakládanou zeleninu a další.


a hlavně je to děsně kawaii ♥

Japonské fráze, které se budou vždycky hodit

10. března 2016 v 19:18 | Sakay

Zamilovali jsme se. Horeimašita.

Kdy se zase uvidíme? Icu mata aemaska?

Miluji tě. Ai šte imas.


Konnichiwa a jiná japonská slovíčka

10. března 2016 v 19:06 | Sakay
Ahoj! Teda vlastně... Konnichiwa ^^ aneb 今日は aneb Dobrý den.
Není nic lepšího, než se začít učit japonsky, věřte mi :D A abych se to neučila sama, napíšu sem pár jednoduchých slovíček i pro vás.

Ahoj Ohayou お早う

Fudži, nejkrásnější hora světa

23. února 2016 v 19:48 | Sakay
Fudži, aneb Fudži-san, je nevyšší hora Japonska. Měří okolo 3776 m.n.m. Stojí osamoceně uprostřed nížin při tichomořském pobřeží ostrova Honšú. Je to hora sopečného původu.

Její vrchol je pokrytý sněhem, což jí dělá naprosto kouzelnou. Stačí si ji už jen vyfotit s růžovými větvičkami sakury :)

 
 

Reklama