ČTU

K Vánocům

15. ledna 2019 v 14:44 | Sakay
Haruki Murakami - Komturova smrt
Knížka, kterou jsem si přála, se záhadně objevila pod stromečkem :-) Juchu! Do Murakamiho jsem se začetla hned ten večer a zatím můžu jen chválit a chválit. Příběh se odehrává hned na několika dějových liních a na každé z nich narážíme na nějakou záhadu. Malíř v osamělém domě po otci svého známého, zakázka na podobiznu, kterou je nemožné odmítnout, ale i nemožné namalovat, Komturova smrt... Milovníky umění, hudby, napínavých příběhů a Murakamiho tato knížka nemůže zklamat!

Jan Werich za oponou
Kniha s rozhovory z posledních Werichových let, s fotografiemi od dětství po stáří, s komentáři Voskovce a dalších. Nádherná už jen na prohlížení.

Páta bohyně - Patricie Fuxová
Krásně ilustrovaná, zatím nepřečtená knížka, která tu na mě čeká :-)

Tma - Jozef Karika
Ne až tak osamělá horská chata, tma, zima a boj o přežití - další hororový příběh od Kariky, který se musí číst hlavně v noci.

Hotýlek - Alena Mornštajnová
"Některé věci jakoby existovaly mimo čas. Zůstávají stejné navzdory dějinám, válkám, totalitním režimům i počasí.

Takový je i hotel pana Leopolda, vlastně spíše hodinový hotýlek, založený v dobách první republiky a nabízející potěšení a rozkoš párům za protektorátu, a dokonce i poté, co ho znárodnili komunisté. Oč více přímočaré lásky ale nabízely hotelové pokoje, o to osudovější a dramatičtější vztahy se odehrávaly v rodině majitele a posléze správce."

Zpívá, zpívá každý pták - Evie Wyld
"Jake Whyte je jedinou obyvatelkou starého statku na nejmenovaném britském ostrově, v místě neutuchajících dešťů a silných větrů. Je to jen ona, divoký pes a stádo ovcí. Přesně tohle si přála. Ale něco každých pár dnů přichází a trhá ovce... Může to být cokoliv. Les je plný lišek a žije v něm také podivný člověk, který vypráví legendu o podivném, obrovském zvířeti.
Jake utíká před temnou minulostí, příběhem, který se odehrál před mnoha lety tisíce mil odsud, na druhém konci světa. Památkou jsou jizvy a šrámy na jejích zádech..."

Kapsy
A poslední Kapsy, komiks podle povídek Karla Čapka!

A jaké knížky jste dostali k Vánocům vy?

Dočteno: Šelma

26. října 2018 v 10:58 | Sakay
ŠELMA - Andrew Mayne
Profesor bioinformatiky, Theo Cray, je zadržen jako podezřelý z vraždy své studentky. Brzy je ale propuštěn a případ je uzavřen jako napadení medvědem. Theo v tom ale spíše než zvíře vidí člověka. Policie mu odmítá věřit, a tak začne pátrat na vlastní pěst a záhy se dostane na stopu opravdu velkému zabijákovi...

Velmi, velmi čtivý thriller. Sympatický, neobvyklý vyšetřovatel postupně odhaluje víc a víc a dává případu úplně jiný rozměr - doslova. Hledá vzorec vražd a snaží se zabijákovi dostat pod kůži, snaží se ho poznat a najít. Od začátku do konce se v knize něco děje a je to čím dál napínavější.
Co jediné mi trochu vadilo, byla až taková dokonalost vývoje událostí. A potom samotný závěr, který bych osobně čekala trošku delší, vůbec bych se nebála to natáhnout.
Nakonec tedy Šelmu hodnotím jako skvělý napínavý thriller, při kterém si parádně odpočinete (právě díky kratším kapitolám a rychlému spádu událostí) a ráda doporučuju dál! :)

Výsledek obrázku pro šelma mayne


Chystám se číst

19. října 2018 v 15:00 | Sakay
Výsledek obrázku pro šelma andrew mayne

ŠELMA - Andrew Mayne

"Profesor bioinformatiky Theo Cray nemá nejlepší ráno. Automat na led nefunguje, a navíc se mu do motelového pokoje dobývá policie. Že je hlavní podezřelý z brutální vraždy své bývalé studentky, se však dozví, až když je jeho účast na otřesné události vyloučena. Zdá se totiž, že mladou dívku v montanských lesích rozsápal medvěd. Jenomže profesor Cray je díky svému povolání zvyklý vidět vzorce tam, kde ostatní nacházejí jen chaos. A tak si všimne něčeho, co ostatní přehlédli. Něčeho nepřirozeného. Něčeho zjevně provedeného lidskou rukou. Theo pochopí, že tohle zvěrstvo nespáchalo žádné zvíře, nýbrž člověk, a že to rozhodně neudělal poprvé. A protože mu policie nevěří, začne mu být jasné i to, že je zřejmě jedinou osobou, která může zabijáka zastavit. Tho je sice lépe obeznámený s digitálními kódy a mikroby než s vyhodnocováním forenzních důkazů, nyní však musí uplatnit všechno, co umí, na zcela novou oblast výzkumu. A udržet se přitom o krok napřed nebezpečně vynalézavým sériovým vrahem... v jehož existenci navíc nevěří nikdo kromě něho."
kosmas.cz
Novinka, na které mě láká úplně všechno a podle recenzí by mě to nemělo vůbec zklamat! Šelma, lesy, vrah a místo klasického detektiva profesor bioinformatiky! Parádní změna oproti všem minulým detektivům, kteří měli problémy s pitím :-) Kdo jste četl, určitě dejte vědět vaše dojmy!


Série Pána prstenů

18. října 2018 v 22:57 | Sakay
Aiya!
O prázdninách jsem začala číst první díl Pána prstenů a včera jsem dočetla třetí, poslední. Tím to ale nekončí, juchu!
No jo, mám na mysli všechny Tolkienovy dodatky - Silmarillion, Húrinovy děti, Nedokončené příběhy a spousta dalších.
A jak se mi Pán prstenů líbil? Líbil!! Kromě skvěle vymyšleného a čtivého příběhu mě naprosto dostala sama Středozem a její dějiny. To je vážně... neuvěřitelný... Tolkien vymyslel několik jazyků, dopodrobna je popsal (např. i s přízvukem, aby jsme to správně vyslovovali), sepsal dlouhé rodokmeny trpaslíků, hobitů, historii celé země... Neuvěřitelný! Vážně, má můj obdiv :-) Udělal z toho nesmrtelné dílo.

Související obrázek

Kdo knížky četl, ozvěte se mi do komentářů! Taky vás to celé tak dostalo? Taky se chcete naučit elfštinu? :D Začnu zatím s trpasličími runami...

Jo a... mějte se krásně!

Doporučuju: Detektivka

1. října 2018 v 16:16 | Sakay
Řekni lituji - Michael Robotham

Parádní detektivka, která vás udrží v napětí od začátku do konce. Hlavní postavou není detektiv, ale klinický psycholog O'Loughlin asistující u případu. Nahlíží na vše jinak a všímá si neobvyklých situací, pohledů, důkazů a to mi přišlo strašně super! V příběhu se pátrá po dvou dívkách, které zmizely a nikdo si není jistý, jestli žijí nebo ne. Zároveň, o tři roky později, se stane brutální vražda dvou lidí v domě, kde dříve jedna z dívek bydlela. A v zamrzlém jezeře policie objeví tělo mladé ženy! Máme tu velké pátrání, kdy od začátku z deníkových zápisků víme, že dívky byly uneseny, ale stále žijí a jsou někde drženy! Psycholog Joseph O'Loughlin se správně domnívá, že dívky jsou naživu, musí ale přesvědčit i policii a dostat se vrahovi do mysli...

Tenhle spisovatel ví, jak se vám dostat pod kůži, jak vás nutit číst pořád dál a jaká podezření vám nabídnout. Parádní knížka, kterou chci jen a jen vychválit a doporučit dál! (Navíc ji seženete i v levných knihách a ušetříte:)

Výsledek obrázku pro řekni lituji

Viditelná temnota - W. Styron

30. září 2018 v 14:12 | Sakay
"Kniha popisuje události od jeho cesty do Paříže v roce 1985, kdy se začal jeho stav povážlivě zhoršovat, a formou koláže zážitků, sebereflexí, spekulací a reportážního líčení odhaluje příčiny a důsledky deprese, poukazuje na roli této nemoci v životě jiných spisovatelů (Camus, Levi, Gary) a osobností, a vůbec otevírá mnohá do té doby spíše přehlížená témata spojená s depresí."

Velmi dobrá, krátká knížka o temnotě deprese z autorovy vlastní zkušenosti. O čem píše? - především zmiňuje to, že depresi těžko pochopí někdo, kdo ji nezažil. Popisuje ji jako velmi bolestný stav těla i mysli. V té době se depresí ještě tolik nezabývali a tedy se obecně ani nebrala jako něco vážného, co je vůbec potřeba léčit.

Doporučila bych ji všem, které toto téma zajímá. Lidem, které deprese trápí nebo trápí jejich kamarády, rodinu. Styron objektivně popisuje své stavy, rozebírá sám sebe a mě osobně toho hodně předal. Doporučuju tedy dál! :)

Hadrový panák - Daniel Cole

19. srpna 2018 v 12:24 | Sakay
Obětí, tedy spíše obětmi, je tělo sešité z šesti různých mrtvol. K tomu se navíc objeví seznam dalších lidí, kteří mají zemřít a posledním z nich je i detektiv Wolf.

Námět? Parádní! Knížka mě tím hned zaujala, ale to je bohužel to jediné. Pro někoho jako já, kdo miluje detektivky nejvíc ze všech žánrů, to bylo zklamání. A proč?

Co se mi nelíbilo - žádná psychologie postav! Vůbec se jim nedostaneme do hlavy a tedy si je ani pořádně nedokážeme představit a do příběhu se vžít. To je důležité v jakýchkoli žánrech. Konkrétně v detektivkách je potom důležité seznámit se někde v knize se skrytým zločincem - a to dřív, než v poslední kapitole! Jak jinak můžeme být u čtení taky trochu akční a hledat podezřelé?? To byl další mínus této knihy. Jako by ji autor psal hrozně zmateně! A navíc to vše vygradovalo asi tak ve dvou kapitolách v poslední čtvrtině knihy, kdy už tedy člověk mohl hádat, kdo je vrah.
Mimo jiné se mi vůbec nelíbilo vysvětlení propojení všech těch vražd. Vlastně... aniž bych něco spoilerovala, byl ten konec docela slabý.
A ještě jedna věc - pěkně mě zklamal hlavní detektiv Wolf. Z toho mála pozorovaného chování na mě působil akorát jako troska, která se zhroutila už v první části knihy (a bohužel jsem si nedokázala ani představit, jak asi vypadá). Nevadí mi, když je hlavní postava nesympatická, když má nějaké problémy nebo se čas od času sesune až na dno, ale musí mít nějakou kuráž a odvahu a zajímavou osobnost, která mě bude bavit. Wolf mě bohužel nebavil, a to má tak super jméno!!

Nepopírám, že je těžké sepsat dobrou detektivku, promyslet všechny zápletky a tahy jak detektivů, tak zločinců, ale o to víc se podle mě pozná dobrý spisovatel (znovu doporučuju Tanu French, samozřejmě:).

Výsledek obrázku pro hadrový panák

Aach, teď mě mrzí, že jsem to tak zkritizovala, ale co už :D Víte, co mě ale vadí asi nejvíc? Ty vychvalující obálky, který slouží jenom k tomu, aby se to prodávalo!! "Nejočekávánější detektivka roku", "Bestseller v blabla", "Stephen King: Je to ohromné!" !!!!! Kdyby to aspoň nebylo tak vychvalované, když není za co! :D

tak jo, končim. mějte se báječně a snad vás článek nenadzvedl ze židle... pamatujte... je to jen můj názor (a taky je spousta jiných super knih! :D)

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu - J. R. R. Tolkien

15. srpna 2018 v 10:36 | Sakay
Jen za několik málo dní jsem přečetla celou knihu a teda... páni... vůbec jsem nečekala, že by mě to mohlo tak bavit! Filmy Pána prstenů mě nikdy příliš nebavily, než vyšel Hobit. Ten se mi od začátku strašně líbil! Hned jsem si po filmech přečetla knížku a nezklamala mě ani ta, a tak jsem se tedy vrhla i do trilogie Pána prstenů.

V porovnání s Hobitem je Pán prstenů akčnější a dynamičtější. Na druhou stranu je ale těžší se v něm zorientovat, co se týče všech jmen a postav. A vlastně i trošku co se týče zápletek a tajemství určitých postav. Nic z toho vás ale nedokáže odradit! :D Je to vážně čtivé a mě to moc bavilo, jak styl vyprávění, tak popisy světa Středozemě, hobitů, elfů, čarodějů... Rozhodně si pořídím i další díly a trilogii si ráda dočtu celou.


Výsledek obrázku pro pána prstenu kniha

Pán stínů - Cassandra Clare

8. srpna 2018 v 11:42 | Sakay
Pán stínů je druhý díl série Temné lsti od autorky Nástrojů smrti - Cassandry Clare. První díl Paní půlnoci jsem četla minulý rok a píšu o ní tady. Na další díl jsem se těšila a vůbec mě nezklamal! Přečetla jsem ho ale až moc rychle a už mi svět lovců stínů zase chybí a nemůžu se dočkat 3. dílu!

A krátce o knížce...
V tomto díle se seznámíme se spoustou dalších postav a jednou z nich je i Prokletý král. Velká část příběhu se tentokrát odehrává v říši sličného lidu, který zase o něco více poznáme a který nás nadchne i vyděsí. Kromě toho se také dozvíme více o rodině Blackthornů. Moc se mi líbí, jak se postavy vyvíjí a posouvají se, jak jsou dynamické. A stejně tak vztahy, které se prohlubují, vznikají i zanikají. Někdy i mezi postavami, u kterých bychom to vůbec nečekali!
Příběh prozrazovat nechci (také pro ty, kteří třeba ještě nečetli ani první díl), a tak vám jen souhrně povím: panebože!! Hrozně mě baví všechny ty dějové linie, které se tu rozvíjí! Sledujeme tu Emmu s Juliánem, Cristinu, Marka, Kierana, Diega, Kita a spoustu dalších zajímavých postav, sledujeme ničivou sílu Prokletého krále, říši sličného lidu i svět lovců stínů, dopad Studeného míru i dopad ničivé lásky mezi dvěma lidmi, sledujeme boj a smrt, ale i láskyplné okamžiky... Prostě... Nebyla část, která by mě nebavila. Knížka mě opět vtáhla a neskutečně nadchla. Cassandru Clare já můžu jen doporučit :)

Výsledek obrázku pro pán stínů

Chladná hora - Charles Frazier

24. června 2018 v 11:11 | Sakay
Je válka severu proti jihu a do války jdou i muži z údolí Chladné hory. Opouštějí krásné místo, své ženy, svůj život. Stejně tak Inman opouští Adu, se kterou si toho ani nestihl tolik říct. Krásná dívka do města Chladné hory přijíždí se svým otcem až z Charlestonu a usazují se zde, protože zdejší nádherná příroda a čistý vzduch jenom prospějí léčení jejího otce. A i přesto, že s Inmanam stráví Ada jen pár chvil, slibuje mu, že na něj bude čekat. Představují si odloučení na několik měsíců, válka se ale protáhne do několika let a Inmanovi se stále nedaří se vrátit... Ada mezitím zůstane na celý statek sama a kolem navíc projíždí místní domobrana s Teaguem v čele, který zastřelí bez mrknutí oka každého zběha a ty, kteří mu pomohli.

Podle této knihy je natočen film Návrat do Cold Mountain, v hlavní roli s Nicole Kidman, Jude Law a Renée Zellweger. Je to jeden z mých absolutně nejoblíbenějších filmů a musím říct, že se mi líbil i více jak knížka. Nebyla špatná. Byly tam dlouhé vzpomínkové popisy krajiny Cold Mountain, krásné, ale chybělo mi tam asi více "dojemných" pasáží, které by zasáhly moje city, tak jako film :-)

Související obrázek

Trhlina - Jozef Karika

12. června 2018 v 16:29 | Sakay
Tahle kniha vznikla zvláštním způsobem. Po vydání mysteriózního thrilleru Strach se autorovi Jozefu Karikovi ozval člověk, který mu povyprávěl opravdu děsivý příběh. Jozef Karika jeho vyprávění zaznamenal, mnohá tvrzení ověřil, doplnil o vlastní zjištění a zpracoval v knize Trhlina. Na jejích stránkách poodhaluje jednu z největších záhad Slovenska - nevysvětlitelné mizení lidí v pohoří Tribeč.

Nenazývala bych Trhlinu "strhujícím hororem". Jestli ji budete číst v noci, někde sami, budete se místy určitě bát. Jsou ale i děsivější knihy. Toto "svědectví" nebo jak příběh nazvat, je každopádně děsivé hlavně díky tomu, že je podloženo spoustou pravdivých faktů. Některým opravdu věřím, některým ne, to už záleží...
Stručně o ději - skupina 4 lidí se vydá v zimě na dvě noci do pohoří Tribeč na Slovensku, kde se během spousty let ztratila spousta lidí. Svědectví Jozefu Karikovi poté podává jeden z nich. Jde o zvláštní vyprávění, místy nelogické, jak parta putuje lesem, potkává malého chlapce, prochází opuštěnými osadami, je pronásledována zvláštním světlem... Jako by ke konci všichni zpanikařili, jako by je sledovala "tichá tma" a Tribeč si s nimi hrál. Připomnělo mi to trochu Záhadu Blair Witch. Až na to, že tady za těmi záhadami nikdo konkrétní (lépe řečeno "člověk") pravděpodobně nestojí. Jako by skupinka uvízla v časové trhlině...

Už během čtení jsem se rozhodla Tribeč navštívit, ale obávám se, že to napadlo každého, kdo knihu četl. Teď tam bude tolik lidí, že se žádné mizení a záhady dít určitě nebudou :D V každém případě můžu Trhlinu doporučit. Jediné, co se mi nelíbilo, byla sprostá slova a nespisovné výrazy, kterých je tam celkem dost - je to čerpáno z nahrávek, které Karika se svědkem pořídil během rozhovorů.

Výsledek obrázku pro trhlina

Sedmilhářky - Liane Moriarty

6. června 2018 v 11:33 | Sakay
Jane je hloubavá, do sebe uzavřená šedá myška a v životě to vůbec nemá jednoduché, protože sama vychovává pětiletého syna. A ten se teď navíc začal ptát po svém tátovi. Madeline je velká parádnice a přitom neřízená střela. Momentálně jí ztrpčuje život její exmanžel: po letech si zničehonic vzpomněl, že by se mohl taky podílet na výchově jejich společné dcery. Celeste je věčně zasněná, poněkud vynervovaná místní kráska. Co ji ale může trápit, když má tak hodného, hříšně bohatého manžela a přepychový dům? Snad jen ta jejich dvojčata jsou občas na zabití. Každá z nich je úplně jiná, a přesto jsou nejlepší kamarádky. Jsou však k sobě skutečně upřímné? Vždyť i drobné lži a polopravdy můžou časem vyústit v obrovskou tragédii.


Knihy za květen

30. května 2018 v 13:48 | Sakay
DHARMOVÍ TULÁCI - Jack Kerouac
1958
V polovině 50. let podnikl Kerouac s básníkem Garym Snyderem výstup na kalifornskou horu Matthernorn. Krom setkání s přírodou, jež ho později inspirovalo k pobytu na hoře Desolation Peak, o kterém píše v Andělech zoufalství, se tato cesta stala i setkáním s buddhismem, jež mu Snyder zprostředkoval. Protikladem této "duchovní roviny" je líčení divokého městského života. V němž se objevuje další z Kerouacových přátel, Allen Ginsberg, a na veřejném vystoupení čte svoje Kvílení...
Další Kerouacův román, který mě naprosto nadchl. V knize se přiblížíte buddhismu, přírodě i samotnému Kerouacovi, opět. Velmi dobrá knížka, ke které se stoprocentně zase vrátím.

Související obrázek

SVĚT BEZ STÍŽNOSTÍ - Will Bowen
2017
Kraťoučká knížka, uvnitř které najdete "náramek bez stížností". Will Bowen mluví o tom, jak nás neustálé stěžování (které si ani neuvědomujeme) negativně ovlivňuje. Jeho nápadem bylo vytvořit nestěžovací náramky - pokud se přistihneme př i stěžování, musíme si náramek přendat na druhou ruku. Cílem je vydržet si nestěžovat 21 dní v kuse. Tento jeho nápad se nakonec rozšířil mezi miliony lidí a obvykle člověku trvá několik měsíců, než tuto výzvu splní.

Výsledek obrázku pro svět bez stížností

SATORI V PAŘÍŽI - Jack Kerouac
1966
Kraťoučké příběhy z Paříže, o lidech, které Kerouac potkal a kteří by mohli být jeho "satori" neboli osvícením. Není to jedna z mých oblíbených knih od něj, ale oceňuju jeho charakteristické vyprávění, které se mi opět líbilo. Velmi autenticitní :-)

Související obrázek

A rozečtené mám Sedmilhářky od Liane Moriarty.

Na cestě - Jack Kerouac

26. května 2018 v 17:46 | Sakay
Související obrázek

Na cestě je román, který Jack Kerouac sepsal na jednu roli japonského kreslicího papíru za 3 týdny. Dalších 7 let trvalo, než ho poté dal dohromady ke knižnímu vydání a nakladatelé mu ho konečně vzali.

Je to román autobiografický a velmi specificky napsaný - v podstatě jako proud vědomí, jako by Kerouac seděl vedle tebe a vyprávěl ti to po večerech u vína. Jednu dějovou linii rozhodně nemá, ale rámcově by se dalo mluvit o zjevení a odchodu Deana Moriartyho. A to je ve skutečnosti Neal Cassady, legenda všech beatníků, o kterém vlastně román je především. Ne nadarmo se tomu říká "bible beatnické generace". Objevují se zde pod změněnými jmény i jiní básnící, např. Allan Ginsberg nebo William S. Burroughs, samozřejmě i samotný Jack Kerouac jako vypravěč Sal Paradise.

Co jsou hlavní témata této nesmrtelné knihy? Cestování, holky, alkohol, beat bop, psaní, hluboké úvahy, inspirace buddhismem a velká přátelství. Zlomení spisovatelé, hledající smysl bytí. Toulání a stopování. A je škoda, že my tohle už neděláme, především že necestujeme a nestopujeme. Tak totiž poznáme nejvíc lidí a nejvíc míst.

Všichni, koho beatníci zajímají, by touhle knížkou měli začít. (a i všichni ostatní, protože Na cestě s sebou nese spoustu důležitých myšlenek o samotném životě a navíc je...no je to prostě hustá knížka!)


Pulvis et umbra sumus

23. května 2018 v 17:07 | Sakay
pulvis et umbra sumus

jsme bojovníci
chráníme svět lidí před světem démonů
od mala se cvičíme v boji
jsme strážci
proléváme krev
umíráme

jsme prach a stín

Související obrázek


A kdo pozná, z jakého fantasy díla to je?


Walden aneb Život v lesích - Thoreau

2. dubna 2018 v 14:20 | Sakay
Americký filozof Henry David Thoreau ve své nejznámější knize líčí svůj dvouletý pobyt ve vlastnoručně postavené chatě na břehu jezera Walden, kde žil odloučeně od společnosti v nejužším kontaktu s okolní přírodou. Ze zkušeností vznikla sugestivní kontemplace nad vztahem člověka a přírody, nad smyslem lidského života a existence.

Jedna z absolutně nejzajímavějších knih, které se mi dostaly do rukou. A to díky dvěma lidem, z nichž jeden je Alexander Supertramp - dobrodruh, který možná až nevědomky změnil a posunul život mnoha lidem. Nám už ne osobně, alespoň ale skrze film Útěk do divočiny, který mimochodem moc doporučuju!

"Odešel jsem do lesů, protože jsem chtěl žít uvědoměle, postavit se čelem k základním skutečnostem života…"

Výsledek obrázku pro walden thoreau vydání

Walden je o přírodě, o prostém a plném a šťastném životě v lesích. O pravdě, o kráse světa, o lidech a o smyslu bytí :-)

Prozaik F. Scott Fitzgerald si roku 1938 v dopise své dceři posteskl, že si až po četbě Thoreaua uvědomil, co minul v životě, když z něj vynechal přírodu. Tato slova, domnívám se, znamenají více než pouhou lítost věhlasného autora příběhů z uspěchaného metropolitního života v jazzovém věku, když mu došlo, jak málo času strávil v lesích, na horách či na divoké vodě; v jeho slovech zaznívá i zklamání nad životem, který sám žil a o němž psal, nad hierarchií hodnot, kterou se řídil svět kolem něj i svět jeho literárních hrdinů. I Fitzgeraldův Gatsby mohl dojít k Thoreauovu závěru, že "na to, co potřebuje duše, není třeba peněz", ale pokud tomu tak bylo, přišlo jeho poznání už příliš pozdě.


Vetřelec - Tana French

27. března 2018 v 12:40 | Sakay
"Je oddělení vražd, kam se na začátku své kariéry ze všech sil snažíte dostat: oddělení, kde každý den balancujete na okraji s geniálními gaunery a psychopaty s vědomím, že jediné mrknutí ve špatnou chvíli může znamenat rozdíl mezi vítězstvím a dalším zavražděným. A pak je oddělení vražd, na kterém pracujete doopravdy, kde vás ostatní mají za vyvrhele. Kde děláte jednu noční směnu za druhou. Kde schytáváte schválnosti a zlomyslné žerty daleko za hranou snesitelnosti. Kde řešíte tuctový ksindl, pročítáte svědecké výpovědi a zoufale vyhlížíte případ, který by vás mohl dostat tam, kde jste chtěli být. Ten dnešní případ mezi ně nepatří. Podle policajtů z místní stanice jde o tuctové domácí násilí. Od detektiva Antoinette Conwayové a jejího parťáka Stephena Morana se čeká, že pouze vyhledají amanta zavražděné a dají mu náramky. A pak už bude všechno zase jako dřív, zpovzdálí budou přihlížet, jak si to policejní esa rozdávají s psychopaty. Jenže když se Conwayová zahledí do tváře oběti, zjišťuje, že už ji předtím viděla. A znenadání dochází k šokujícímu přesvědčení, že všechno je jinak. Tohle je případ, na který čekala. Precizně střižený a brutální, spletitý a závažný. Jenže jedna věc je dostat vraha a úplně jiná věc je jít proti celému vlastnímu oddělení."

Vetřelec

Další knížka od Tany French a zase se mi neskutečně líbila. Tana French se u mě pořád drží na prvním místě mezi všemi spisovateli detektivek! Zápletka byla pěkně zapletená a člověk během čtení vymýšlel spoustu scénářů, jak to tedy vlastně ve skutečnosti je a není. Příběh byl napínavý a velmi, velmi čtivý. Těším se na další dublinský příběh! :-)

Ledové sestry - S.K.Tremayne

25. března 2018 v 11:18 | Sakay
Rok po tragické smrti malé Lydie se její rodiče Angus a Sarah Moorcroftovi s jejím jednovaječným dvojčetem Kirstie odstěhují na malý skotský ostrov, který Angus zdědil po své babičce. Doufají, že v novém prostředí se jim podaří složit dohromady střípky jejich starého života. Jenže pak jejich zbývající dcera Kirstie prohlásí, že právě ona je Lydie a Kirstie je dvojčetem, které zemřelo - a jejich svět se opět hroutí. S blížící se zimou je Angus nucen odcestovat z ostrova kvůli práci. Sarah trpí pocitem osamělosti a Kirstie (nebo je to Lydie?) je čím dál tím víc nevyrovnaná. Bouře zanechá Sarah s dcerou na ostrově zcela odříznuté a Sarah se začne znovu trápit minulostí - co se opravdu stalo toho osudného dne, kdy jedna z jejích dcer zemřela?

O čem mluvím, když mluvím o běhání

21. února 2018 v 17:59 | Sakay
O čem mluvím, když mluvím o běhání je kniha od Haruki Murakamiho, známého japonského spisovatele, a je o...běhání. Což může znít trochu nudně, pokud navíc neběháte, že?

Mně tuhle knížku doporučilo spousta různých osob, kamarádka jako fanynka Murakamiho, kamarád, který totálně zkritizoval Norské dřevo nebo Kafku na pobřeží, youtuberka z Kanady... :) A každý měl asi svůj důvod, proč si to chtěl přečíst. Já se přiznám, že jsem jen hledala pasáže o spisovatelství.

Tahle kniha je totiž o píli, o vytrvalosti, kocentraci a přesně tak +plus talent navíc Murakami mluví i o spisovatelech. Je tomu věnovaná jedna dvě kapitolky a ty se mi opravdu líbily. Jinak jsem z knihy až tolik nadšená nebyla - což je pravděpodobně i tím, že jsem prostě jen měla velká očekávání. Každopádně každý si v této knize něco najde, někdo víc a někdo míň. Já sice míň...ale určitě mě to od Murakamiho neodradilo a pořád O čem mluvím, když mluvím o běhání hodnotím pozitivně.

Delší rozbor se ke knize vůbec nehodí, prostě si ji přečtěte, jestli cítíte, že vás to nějakým způsobem zaujalo :-) A pokud už ji máte přečtenou, rozhodně mě zajímá vás názor!

Agnes - Hannah Kent

19. února 2018 v 12:38 | Sakay
Tento příběh se odehrává na Islandu v 19. století a Agnes je žena, která je odsouzena za vraždu svého milence a pána. Odsouzena k trestu smrti stětím hlavy. A než k tomu dojde, je odvezena na izolovanou farmu strážníka Jóna Jónssona, aby zde počkala na popravu.

Výsledek obrázku pro agnes hannah kent


Knížku jsem si vybrala hlavně z toho důvodu, že se odehrává na Islandu, který mě naprosto fascinuje a doufám, že se na něj sama budu moct brzy podívat! A začít knihou nebyl vůbec špatný nápad :-) Dalo mi to takovou ucelenou představu o zdejším podnebí, krajině, drsné a krásné zemi. A co se týče samotného příběhu, opravdu mě to nadchlo. Vlastně si to musím přečíst ještě jednou, protože mi až teď dochází, že se potřebuju k některým věcem vrátit a víc "zapátrat". Není to tak jasné, jak by se mohlo zdát... Dobrá knížka, doporučuju, a čte se vážně rychle. Jen si musíte trošku zvyknout na názvy vesnic a měst v islandštině :D

AUDIOKNIHY

25. ledna 2018 v 12:42 | Sakay

Audioknihy jsou neskutečná prokrastinace! A co si budeme říkat, o to je to lákavější :D

Posloucháte knížky?
Samozřejmě nejvíc záleží na tom, kdo knížku předčítá. Mě to jednou odradilo od Murakamiho Norského dřeva. Jeho asi nejznámější dílo, od kterého jsem měla fakt velké očekávání... A bylo to děsný! Předčítající se chtěl asi hodně vžít do hlavní postavy, ale četl ji, jako by to byla postava, které je všechno jedno, ke všemu je lhostejná jako "oukej, no tak jsem šel za ní, ale ona tam nebyla, no tak nic viď" :D Jako by ji vůbec nepochopil... Díky němu jsem si ty postavy už na začátku špatně představila a nebyly mi vůbec sympatické. Knížku jsem ani nedoposlouchala. Ale určitě dám jednou šanci té papírové!

Každopádně co je nejvíc fajn? Povinná, samozřejmě! Na youtube i uloztu se toho najde spousta. Jako rozhlasové hry se dají poslouchat i dramata a na to nedám dopustit, nenarazila jsem ještě na žádnou špatnou a všechny mě fakt bavily, takže jedině doporučuju. I se tak dobře zapamatují, si myslím.

Podle mě je super poslouchat je v autě, při malování, při nudné hodině :D nebo třeba při pletení náramků - můj případ. A samozřejmě na cestách, obzvlášť když cestuje člověk sám.

Jestli máte tip, kde je zadarmo stáhnout, pošlete odkaz :-)
a teď jsem narazila na Hobit aneb cesta tam a zase zpátky ! :-)

Největší zklamání za rok 2017

16. ledna 2018 v 22:16 | Sakay
Posledně tři nejlepší, no a dnes tři...teda jen jedna (!) nejhorší. Mně se líbily snad všechny knížky, které jsem četla, ale velké očekávání a nakonec velké zklamání mi přinesl Playground od Keplera.

anotace: Jasmin Pascalová­-Andersonová má hodnost poručíka švédské armády. Během mise NATO v severním Kosovu se její jednotka ocitne v boji. Jasmin ztratí dva ze svých mužů a sama je těžce zraněna. Na minutu a čtyřicet vteřin se jí zastaví srdce, načež je znovu přivedena k životu. Po probuzení mluví o své zkušenosti z klinické smrti: byla převezena do tajemného přístavního města, které představuje přechod mezi životem a smrtí a panuje v něm krutý a nespravedlivý systém. Jasmin je ze svých zážitků zmatená a rozrušená. Co se jí stalo během těch vzácných vteřin, kdy se jí zastavilo srdce? A jak se jí podařilo z města uniknout a vrátit se do života?

Nejlepší knížky za rok 2017

12. ledna 2018 v 11:04 | Sakay
Co jsem přečetla v roce 2017 si můžete přečíst TADY, teď se ale podíváme jen na ty tituly, které se mi líbily nejvíc! :-)

Je hrozně těžké vybrat jen pár "nejlepších", to teda jo. Každopádně nakonec jsem se rozhodla pro tři a první z nich jsou Okamžiky štěstí od Patrika Hartla. Čtení si totiž opravdu užíváte, z obou stran :-) Vyprávění sourozenců, každý z jedné strany knihy, o všem dobrém i špatném, co se jim přihodilo, ale hlavně o těch hezkých střípkách života, kdy byli opravdu šťastní. A o tyhle střípky přesně jde. Smutné i veselé, příjemné čtení, které bych doporučila úplně všem :-)

Jako druhou knížku jsem vybrala Paní Půlnoci od Cassandry Clare. Je to určeno hlavně pro teenagery, takže jestli vás baví fantasy, tohle si rozhodně musíte přečíst! Cassandra Clare napsala sérii o světě stínů s názvem Nástroje smrti. Všechny díly mě neskutečně bavily, a tak jsem měla i od nové série začínající Paní Půlnocí velká očekávání...a byla jsem naprosto unešená, opět. Neskutečné čtivé, zábavné, napínavé, tahle knížka vás prostě absolutně vtáhne do děje, doslova!

A poslední nejlepší knížkou za rok 2017 je z mého seznamu Havraní bratrstvo od spisovatelky Maggie Stiefvater. Napsala trilogii Mrazení, která byla velmi úspěšná, stejně jako tato novější série. U nás zatím přeložili bohužel pouze první díl - a prý kvůli tomu, že se knih prodalo málo, se jim nevyplatí vydávat překlady dalších?! :( Všichni to čtou ze čtečky nebo z knihovny (já teda taky, no)...ale vždyť to bylo tak skvělý!! Parádní poutavý příběh party bláznivých kamarádů, jedna z nich je vědma, druhý bydlí v továrně, třetí je moc milý kluk s velkým tajemstvím a čtvrtý nesympatický rváč, to prostě chceš :-D hledají Glendowera a do cesty se jim staví spousta záhadných překážek...mimochodem, je mi 20 a i tak mě to moc bavilo, takže doporučuju i starším čtenářům :-)

A jaké knížky byste vybrali vy? Napište mi to do komentářů!

Čtenářská výzva za rok 2017

11. ledna 2018 v 11:35 | Sakay
Cílem bylo
  • přečíst minimálně 2 knihy měsíčně
  • číst pár stránek každý den
  • sledovat novinky a něco si z nich přečíst
  • psát více knížních článků
a jak se mi to podařilo?

2 knihy měsíčně jsem až na výjimku splnila a celkově jsem jich přečetla 38:

Okamžiky štěstí (Patrik Hartl)
Mischling (Affinity Konar)
Tak padne náš svět (Megan Crewe)
Křest svatého Vladimíra (K. H. Borovský)
Oživené hroby (Karel Sabina)
Hordubal (Karel Čapek)
Vyhnání Gerty Schnirch (Kateřina Tučková)
Povětroň, Obyčejný život (Karel Čapek)
Babička (B. Němcová)
Povídky malostranské (J. Neruda)
Kalibův zločin (K. V. Rais)
Návrat z nicoty - Martin Pistorius
Paní Půlnoci - Cassandra Clare
Město z kostí - Cassandra Clare
Továrna na sny - Anie Songe
12 povídek o poutnících - G. G. Marquez
Playground - Lars Kepler
Kuře melancholik - Šlejhar
Muž jménem Ove - Frederik Backman
Svatý Xaverius - J. Arbes
Tři legendy o krucifixu - J. Zeyer
Kříž u potoka - Karolína Světlá
Havraní bratrstvo - Maggie Stiefvater
Milk and honey - Rupi Kaur
Santa Lucia - Vilém Mrštík
Neviditelné nestvůry - Chuck Palahniuk
Povídky - Božena Němcová
Slezské písně - Petr Bezruč
Havran - E. A. Poe
Stříbrný vítr - Fráňa Šrámek
Lucerna - Alois Jirásek
Ohlas písní ruských, českých - Čelakovský
Utrpení mladého Werthera - Goethe
Tyrolské elegie, Král Lávra, Křest svatého Vladimíra - K. H. Borovský

Číst každý den se mi rozhodně nedařilo :-D Spíš to bylo tak, že pár dní ani stránka a pak, když byl čas, klidně celá knížka.

Čtení novinek bylo taky trochu problém. To jsem si přečetla jen doporučený Playground, Továrnu na sny a Paní půlnoci. Většina knížek je totiž z povinné četby (díky které mi nakonec nezbylo moc času na vlastní knížky, což mě mrzí).

Knižní články se podle mého vydařily. Přečíst si zpětně můžete třeba Nejšílenější knížky, které jsem četla!

A jestli budu pokračovat? No to si pište, že jo! Zjistila jsem, že čtenářské výzvy jsou skvělý! Mám přehled o tom, co jsem stihla a nestihla, zároveň je to i motivace, abych se ke čtení dokopala a z tohoto konečného zhodnocení mám fakt dobrý pocit. Příští rok bych si dala za cíl: číst minimálně tolik, co v roce 2016, ale zařadit tam více vlastních knížek! :-)
Výzvy podle databáze jsou sice zajímavý, ale já v tom potřebuju volnost, proto se tedy konkrétně do nich nezapojuju.
Tak zatím a brzy u dalšího článku :-)

Zaspala jsem několik knižních let!!

4. prosince 2017 v 16:51 | Sakay
Zdravíčko, máte se?
Víte, jak jsem v minulém článku psala knížky, které mi leží na nočním stolku ještě nepřečtené...
Hrozně ráda koukám na booktubery a mimo jiná videa taky pravidelně natáčejí na téma "Nejlepší knihy za rok 2017", "Novinky za měsíc březen" a tak podobně... A já tak poslední dobou zjišťuju, že těch knížek je čím dál tím víc...všechny znám pod názvem...ale pořád ještě je nemám přečtené!! A to mě na jednu stranu tak naštvalo, že jsem se musela vrhnout alespoň na tento článek, který mě snad víc dokope a namotivuje, abych si ten čtenářský dluh splatila! :D
Hrozně bych si chtěla přečíst alespoň jednu popuární knížku od Jojo Moyes, potom chci zkusit Hunger games, Throne of glass, Sirotčinec slečny Pele..něco.., Mechanického prince, princeznu... a velkou spoustu dalších knížek, o kterých všichni mluví a všichni je četli (až na mě!). Takže tu jsou ty, které už mám doma, pak tyto v mojí hlavě, pak všechna povinná....áá nestíhám nic! :D

Stíháte vy číst knižní novinky? (mimochodem Praha tomu moc nepomáhá, protože pořád chodím kolem knihkupectví, kde jsou všechny nové knížky vystavené -_-)
 
 

ReklamaDelta Spirit, BVB, BMTH, Falling in Reverce, Shinedown, MyChemicalRomance, EscapeTheFate, Adam Lambert, James Blunt
Walking Dead, Chůva k pohledání, BigBang Theory, Hannibal, Sherlock, Pretty Little Liars
Twilight Saga, Dead Man, Kung-fu Panda, Alice in Wonderland, Když mi bylo poprvé 20
Čajomilec, knihy, vintage, tulipány, pandy, smoothies, Johnny Depp
Grav3yardgirl, Cian Twomey, CutiePieMarzia