Na cestě - Jack Kerouac

26. května 2018 v 17:46 | Sakay |  ČTU
Související obrázek

Na cestě je román, který Jack Kerouac sepsal na jednu roli japonského kreslicího papíru za 3 týdny. Dalších 7 let trvalo, než ho poté dal dohromady ke knižnímu vydání a nakladatelé mu ho konečně vzali.

Je to román autobiografický a velmi specificky napsaný - v podstatě jako proud vědomí, jako by Kerouac seděl vedle tebe a vyprávěl ti to po večerech u vína. Jednu dějovou linii rozhodně nemá, ale rámcově by se dalo mluvit o zjevení a odchodu Deana Moriartyho. A to je ve skutečnosti Neal Cassady, legenda všech beatníků, o kterém vlastně román je především. Ne nadarmo se tomu říká "bible beatnické generace". Objevují se zde pod změněnými jmény i jiní básnící, např. Allan Ginsberg nebo William S. Burroughs, samozřejmě i samotný Jack Kerouac jako vypravěč Sal Paradise.

Co jsou hlavní témata této nesmrtelné knihy? Cestování, holky, alkohol, beat bop, psaní, hluboké úvahy, inspirace buddhismem a velká přátelství. Zlomení spisovatelé, hledající smysl bytí. Toulání a stopování. A je škoda, že my tohle už neděláme, především že necestujeme a nestopujeme. Tak totiž poznáme nejvíc lidí a nejvíc míst.

Všichni, koho beatníci zajímají, by touhle knížkou měli začít. (a i všichni ostatní, protože Na cestě s sebou nese spoustu důležitých myšlenek o samotném životě a navíc je...no je to prostě hustá knížka!)


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lux Lux | Web | 29. května 2018 v 0:20 | Reagovat

Knížku samozřejmě znám, už díky maturitě :) Bohužel jsem se k ní ještě nedostala... Ehm, já tedy nevím, jak ty, ale já třeba stopuji :D Byla to jedna z možností, jak jsem procestovala kus Norska :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Delta Spirit, BVB, BMTH, Falling in Reverce, Shinedown, MyChemicalRomance, EscapeTheFate, Adam Lambert, James Blunt
Walking Dead, Chůva k pohledání, BigBang Theory, Hannibal, Sherlock, Pretty Little Liars
Twilight Saga, Dead Man, Kung-fu Panda, Alice in Wonderland, Když mi bylo poprvé 20
Čajomilec, knihy, vintage, tulipány, pandy, smoothies, Johnny Depp
Grav3yardgirl, Cian Twomey, CutiePieMarzia