Na cestě - Jack Kerouac

26. května 2018 v 17:46 | Sakay |  ČTU
Související obrázek

Na cestě je román, který Jack Kerouac sepsal na jednu roli japonského kreslicího papíru za 3 týdny. Dalších 7 let trvalo, než ho poté dal dohromady ke knižnímu vydání a nakladatelé mu ho konečně vzali.

Je to román autobiografický a velmi specificky napsaný - v podstatě jako proud vědomí, jako by Kerouac seděl vedle tebe a vyprávěl ti to po večerech u vína. Jednu dějovou linii rozhodně nemá, ale rámcově by se dalo mluvit o zjevení a odchodu Deana Moriartyho. A to je ve skutečnosti Neal Cassady, legenda všech beatníků, o kterém vlastně román je především. Ne nadarmo se tomu říká "bible beatnické generace". Objevují se zde pod změněnými jmény i jiní básnící, např. Allan Ginsberg nebo William S. Burroughs, samozřejmě i samotný Jack Kerouac jako vypravěč Sal Paradise.

Co jsou hlavní témata této nesmrtelné knihy? Cestování, holky, alkohol, beat bop, psaní, hluboké úvahy, inspirace buddhismem a velká přátelství. Zlomení spisovatelé, hledající smysl bytí. Toulání a stopování. A je škoda, že my tohle už neděláme, především že necestujeme a nestopujeme. Tak totiž poznáme nejvíc lidí a nejvíc míst.

Všichni, koho beatníci zajímají, by touhle knížkou měli začít. (a i všichni ostatní, protože Na cestě s sebou nese spoustu důležitých myšlenek o samotném životě a navíc je...no je to prostě hustá knížka!)


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lux Lux | Web | 29. května 2018 v 0:20 | Reagovat

Knížku samozřejmě znám, už díky maturitě :) Bohužel jsem se k ní ještě nedostala... Ehm, já tedy nevím, jak ty, ale já třeba stopuji :D Byla to jedna z možností, jak jsem procestovala kus Norska :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama