ANIME

22. května 2018 v 18:27 | Sakay |  Japan
Anime k Japonsku neodmyslitelně patří, a protože Japonskem jsem já osobně naprosto okouzlená, rozhodně to nemůžu vynechat!
Paradoxně by bylo podle mě dobré hned na začátku shrnout rysy anime pohádek, které jsem z těch pár zhlédnutých vypozorovala. Úplně ve všech byl nádherný soundtrack. Naprosto jedinečný, typický jen po tento žánr, který prostě poznáte kdekoliv. Dalším, čeho jsem si všimla, byl charakteristický styl kresby postav a prostředí. Tenké, ostré linky, roztomilé postavy, podobná mimika, všechno rozhodně velmi kawaii!
Také mám pocit, že více než o příběh jde o užívání si hudby, grafického zpracování a roztomilých postav. Některá anime totiž akční příběh postrádají (ale vůbec to není na škodu, člověk si u toho fakt odpočine-psychicky).
A ještě jedna poznámka - snad všechny postavy jsou ve své podstatě kladné. I když se tam objeví zlá čarodejnice, nějak se její srdce obměkčí nebo nahlédneme na její slabou, citlivou stránku a tak jako tak ji nakonec máme i docela rádi :-)

První anime, které jsem viděla, bylo Howl no ugoku širo aneb Zámek v oblacích
Mladou kloboučnici Sofii jednoho dne na ulici zachrání před dotěrnými vojáky krásný čaroděj. Vezme ji pod svou ochranu a udivená Sofie najednou ztrácí půdu pod nohama, stoupají spolu nad městečko, letí jako ptáci… Jenže pak ji zlá čarodejnice vezme její mládí a krásu. Její jedinou nadějí je ten krásný mladý čaroděj Howl, který ve svém zámku na muřích nohách obchází krajem. Stařence Sofii se podaří u něj zůstat jako hospodyně a tím se jí otevře tajemný Howlův svět kouzel. A přesto, že tělem je Sofie stařena, srdce má stále mladé a to si nedá poroučet. Do pohledného čaroděje se zamiluje. Její láska však bude vystavena těžké zkoušce!
Romantická pohádka se spoustou zajímavých fantasy postav. A Howl... je vážně pěknej chlap mimochodem!

Související obrázek

Tonari no Totoro/Můj soused Totoro
Stěhování na venkov může být začátkem cesty do fantazie. Obzvláště, když ve zdejším lese sídlí roztomilý lesní duch.
Je to nejznámější japonská pohádka a je úplně jiná, než ostatní. V podstatě se tam vůbec nic neděje. Není tam žádná zápletka a nakonec vlastně ani žádné rozuzlení. Je to prostě o fantazijním malém dobrodružství dvou holčiček s neskutečně roztomilým lesním duchem. Podle mě by se tenhle film mohl promítat na pozadí nějakého přátelského setkání jako příjemná kulisa, obrazová i zvuková.

Výsledek obrázku pro totoro

Mononoke hime/Princezna Mononoke
Za dávných časů, kdy ještě zvířata uměla lidskou řeč, v divokých hvozdech Japonska propuká boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. Lidské dítě, vlčí bohyně - princezna Mononoke - se snaží na straně zvířat boj vyhrát. Zároveň ale potkává válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaka - který se ji snaží přesvědčit, že bojovat nesmí ani jedna strana.
Ze všech anime bylo toto nejvíc akční! A velmi napínavý a místy i dokonce dost krvelačný. V každém případě se mi Princezna Mononoke moc líbila a doporučuju jí klidně začít, pokud se na anime vrháte poprvé.

Výsledek obrázku pro princezna mononoke

Sen to Čihiro no kamikakuši/Cesta do fantazie
Chihiro se se svými rodiči stěhuje, ale po cestě jejich auto zabloudí na opuštěnou lesní cestu, vedoucí k záhadnému tunelu. Vydávají se dovnitř a objeví cosi, co považují za opuštěný lunapark. Rodiče podlehnou lákavé nabídce občerstvení v opuštěných stáncích, ale záhy se promění ve vepře. Chihiro se snaží najít pomoc a narazí na tajuplného chlapce jménem Haku. Ten ji seznámí s duchy, kteří zde bydlí a najde jí zaměstnání u Yubaby, staré čarodějnice, která provozuje obrovské lázně, kam si chodí odpočinout milióny pozemských bohů a jiných fantastických bytostí. Zde se skrývá jediná možnost, jak může Chihiro zrušit zakletí svých rodičů a vrátit se do lidského světa.
V tomto filmu se mi líbily nejvíc všechny fantazijní prvky, takové jsem ještě v předchozích filmech neviděla. Myslím, že o Cestě do fantazie můžu dokonce říct, že se mi ze všech anime líbila celá úplně nejvíc. Soundtrack, příběh, nadpřirozené jevy, romantický příběh, všechny milé postavy... Z hlavní hrdinky přímo čišela dobrota. Vážně moc doporučuju!

Související obrázek


Které z nich jste viděli vy? A jaké další mi můžete doporučit?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Rogue Rogue | Web | 24. května 2018 v 7:03 | Reagovat

Z Tebou uvedených filmů jsem neviděla jen Torota a taky princeznu Mononoke bych si musela připomenout, už je to roky, co jsem jí sledovala.
Od studia Ghibli jsem viděla ještě Arrietty (český název je Arietty ze světa Půjčovníčků či něco podobně hrozného), ten mi přišel hodně zajímavý. Dál jsem viděla Doručovací službu Čarodějky Kiki, ten mi přišel asi nejvíce zábavný a také s nejveselejším koncem. Co se mi nejspíš nevíce líbilo byla Laputa; Nebeský zámek. To byl skvělý příběh, který nastavoval zrcadlo naší společnosti, tomu jací jsme.
O všech jsem psala na svém blogu, kdybys chtěla zjistit víc ;)

2 sakay sakay | Web | 25. května 2018 v 12:14 | Reagovat

[1]: začnu Nebeským zámkem! :) děkuju

3 DadaRac DadaRac | 30. května 2018 v 23:08 | Reagovat

Viděla jsem všechny aktuální filmy od Ghibli studia. Musím říci, že nejvíce mě zaujal Byl Zámek v oblacích a ten mě tedy opravdu okouzlil. Naopak mé neteře doteď zbožňují Totora protože je to prostě poklidná pohádka pro děti v mateřské školce. (občas lituji toho, že jsem jim ho ukázala, protože jakmile se chceme večer koukat na pohádku tak je zmíněná ihned tahle. Už jsme ji viděli asi dvacekrát) Můj synovec, ale naopak miluje Království koček, který ho okouzlil vtipností, takže ten doporučuji. Co ještě ohledně Ghibli studia jako filmů stojí za pozřetí je Omoide no Marnia (na konci jsem plakala jako malá holka) nebo například Arietty ze světa půjčovníčků či Příběhy ze Zeměmoří.Ale co rozhodně doporučuji se podívat i na jiná studia krom Ghibli... Například film Kimi no Nawa nebo Vlčí děti to stojí doopravdy taky za pozřetí.

4 sakay sakay | Web | 1. června 2018 v 14:20 | Reagovat

[3]: paráda, děkuju za tipy! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama