Květen 2018

Knihy za květen

30. května 2018 v 13:48 | Sakay |  ČTU
DHARMOVÍ TULÁCI - Jack Kerouac
1958
V polovině 50. let podnikl Kerouac s básníkem Garym Snyderem výstup na kalifornskou horu Matthernorn. Krom setkání s přírodou, jež ho později inspirovalo k pobytu na hoře Desolation Peak, o kterém píše v Andělech zoufalství, se tato cesta stala i setkáním s buddhismem, jež mu Snyder zprostředkoval. Protikladem této "duchovní roviny" je líčení divokého městského života. V němž se objevuje další z Kerouacových přátel, Allen Ginsberg, a na veřejném vystoupení čte svoje Kvílení...
Další Kerouacův román, který mě naprosto nadchl. V knize se přiblížíte buddhismu, přírodě i samotnému Kerouacovi, opět. Velmi dobrá knížka, ke které se stoprocentně zase vrátím.

Související obrázek

SVĚT BEZ STÍŽNOSTÍ - Will Bowen
2017
Kraťoučká knížka, uvnitř které najdete "náramek bez stížností". Will Bowen mluví o tom, jak nás neustálé stěžování (které si ani neuvědomujeme) negativně ovlivňuje. Jeho nápadem bylo vytvořit nestěžovací náramky - pokud se přistihneme př i stěžování, musíme si náramek přendat na druhou ruku. Cílem je vydržet si nestěžovat 21 dní v kuse. Tento jeho nápad se nakonec rozšířil mezi miliony lidí a obvykle člověku trvá několik měsíců, než tuto výzvu splní.

Výsledek obrázku pro svět bez stížností

SATORI V PAŘÍŽI - Jack Kerouac
1966
Kraťoučké příběhy z Paříže, o lidech, které Kerouac potkal a kteří by mohli být jeho "satori" neboli osvícením. Není to jedna z mých oblíbených knih od něj, ale oceňuju jeho charakteristické vyprávění, které se mi opět líbilo. Velmi autenticitní :-)

Související obrázek

A rozečtené mám Sedmilhářky od Liane Moriarty.

Na cestě - Jack Kerouac

26. května 2018 v 17:46 | Sakay |  ČTU
Související obrázek

Na cestě je román, který Jack Kerouac sepsal na jednu roli japonského kreslicího papíru za 3 týdny. Dalších 7 let trvalo, než ho poté dal dohromady ke knižnímu vydání a nakladatelé mu ho konečně vzali.

Je to román autobiografický a velmi specificky napsaný - v podstatě jako proud vědomí, jako by Kerouac seděl vedle tebe a vyprávěl ti to po večerech u vína. Jednu dějovou linii rozhodně nemá, ale rámcově by se dalo mluvit o zjevení a odchodu Deana Moriartyho. A to je ve skutečnosti Neal Cassady, legenda všech beatníků, o kterém vlastně román je především. Ne nadarmo se tomu říká "bible beatnické generace". Objevují se zde pod změněnými jmény i jiní básnící, např. Allan Ginsberg nebo William S. Burroughs, samozřejmě i samotný Jack Kerouac jako vypravěč Sal Paradise.

Co jsou hlavní témata této nesmrtelné knihy? Cestování, holky, alkohol, beat bop, psaní, hluboké úvahy, inspirace buddhismem a velká přátelství. Zlomení spisovatelé, hledající smysl bytí. Toulání a stopování. A je škoda, že my tohle už neděláme, především že necestujeme a nestopujeme. Tak totiž poznáme nejvíc lidí a nejvíc míst.

Všichni, koho beatníci zajímají, by touhle knížkou měli začít. (a i všichni ostatní, protože Na cestě s sebou nese spoustu důležitých myšlenek o samotném životě a navíc je...no je to prostě hustá knížka!)Daredevil

26. května 2018 v 14:01 | Sakay |  Sleduju
Hell's Kitchen, Manhattan. Čtvrť nevalné pověsti, kde vládne zločin, ale také místo, které je domovem mnoha normálních Newyorčanů. Na jedné straně se vynořuje král podsvětí, který pro svůj sen o lepší budoucnosti svého území neváhá uplácet, vydírat a vraždit. Na straně druhé je zdánlivě obyčejný advokát, který zjišťuje, že pro vítězství spravedlnosti někdy právo samotné nestačí. To, že od svých devíti let nevidí, je pro něj jen malým handicapem. Jeho zbývající smysly jsou totiž mimořádně silné. Vyzbrojen touhou chránit své město si Matt Murdock skrývá svou tvář a vydává se do boje se zločinem.
(CSFD)
Další Marvelův hrdina - DAREDEVIL. A začala jsem na něj koukat jen z jednoho důvodu - v druhé sérii se měl objevit Punisher! A taky že jo a bylo to skvělý! A samotný Daredevil? Na Punishera u mě nemá, ale jinak to je dobrý seriál. Je tam spousta akce, bojů, přátelství i romantiky. Matt Murdock jako malý oslepne, ale skvěle se vycvičí v boji, přes den je právníkem a v noci pod maskou zachraňuje své město Hell's Kitchen. Jeho nejlepším přítelem je Foggy, kterému ale to neustále zatajování, modřiny a zranění začnou být už podezřelé a navíc se tu objeví ještě krásná Page, novinářka. Jsou dobrými přáteli, ale být Mattovým přítelem znamená být v neustálém nebezpečí...
Díly jsou celkem i napínavé, nehltala jsem sice díl za dílem, ale vždycky jsem si to večer k odpočinku pustila a nakonec se mi to fakt líbilo, takže můžu doporučit. Za mě krásných 80%.

Související obrázek

Punisher

25. května 2018 v 16:42 | Sakay |  Sleduju
Marvelův Punisher je akční seriál, kde hlavním hrdinou/antihrdinou je Frank Castle, bývalý mariňák, kterému zavraždili ženu a děti. A on zabije každého, kdo se na tom jakkoliv účastnil, každého, kdo mu bude stát v cestě. Zároveň se tu objevuje i Micro, který se snaží ochránit svou rodinu a odhalit špinavosti vlády. A protože pro ochranu rodiny předstírá svou smrt, bude potřebovat pomoc.

Související obrázek

Dvěma slovy: naprosto úžasný!

Od prvního dílu mě seriál začal bavit (zezačátku hlavně díky Jonu Bernthalovi, žejo) a bavil mě až do konce. Zatím má jen jednu sérii a doufám, že bude natočena další.
Kdyby to byla jen šílená krvavá podívaná, kde se Frank jen mstí a zabíjí, určitě by mě to brzo omrzelo. Tady je ale rozvinuto více dějových linií, různých vzájemně propojených příběhů a Frank Castle je nejen prostě hustej, ale taky sympaťák a citlivej člověk. On i Micro si mě brzy získaly (a taky to nejsou žádný ořezávátka!) a do těchto postav jsem se prostě zamilovala.
Stručně řečeno: jestli vás baví akce a napětí a zároveň toužíte jít trošku do "hloubky", zkoukněte Punishera! (nebo jestli máte rádi Marvelovky a tohle jste ještě neviděli:) 89% na čsfd má oprávněně.

Související obrázek


Pulvis et umbra sumus

23. května 2018 v 17:07 | Sakay |  ČTU
pulvis et umbra sumus

jsme bojovníci
chráníme svět lidí před světem démonů
od mala se cvičíme v boji
jsme strážci
proléváme krev
umíráme

jsme prach a stín

Související obrázek


A kdo pozná, z jakého fantasy díla to je?ANIME

22. května 2018 v 18:27 | Sakay |  Japan
Anime k Japonsku neodmyslitelně patří, a protože Japonskem jsem já osobně naprosto okouzlená, rozhodně to nemůžu vynechat!
Paradoxně by bylo podle mě dobré hned na začátku shrnout rysy anime pohádek, které jsem z těch pár zhlédnutých vypozorovala. Úplně ve všech byl nádherný soundtrack. Naprosto jedinečný, typický jen po tento žánr, který prostě poznáte kdekoliv. Dalším, čeho jsem si všimla, byl charakteristický styl kresby postav a prostředí. Tenké, ostré linky, roztomilé postavy, podobná mimika, všechno rozhodně velmi kawaii!
Také mám pocit, že více než o příběh jde o užívání si hudby, grafického zpracování a roztomilých postav. Některá anime totiž akční příběh postrádají (ale vůbec to není na škodu, člověk si u toho fakt odpočine-psychicky).
A ještě jedna poznámka - snad všechny postavy jsou ve své podstatě kladné. I když se tam objeví zlá čarodejnice, nějak se její srdce obměkčí nebo nahlédneme na její slabou, citlivou stránku a tak jako tak ji nakonec máme i docela rádi :-)

První anime, které jsem viděla, bylo Howl no ugoku širo aneb Zámek v oblacích
Mladou kloboučnici Sofii jednoho dne na ulici zachrání před dotěrnými vojáky krásný čaroděj. Vezme ji pod svou ochranu a udivená Sofie najednou ztrácí půdu pod nohama, stoupají spolu nad městečko, letí jako ptáci… Jenže pak ji zlá čarodejnice vezme její mládí a krásu. Její jedinou nadějí je ten krásný mladý čaroděj Howl, který ve svém zámku na muřích nohách obchází krajem. Stařence Sofii se podaří u něj zůstat jako hospodyně a tím se jí otevře tajemný Howlův svět kouzel. A přesto, že tělem je Sofie stařena, srdce má stále mladé a to si nedá poroučet. Do pohledného čaroděje se zamiluje. Její láska však bude vystavena těžké zkoušce!
Romantická pohádka se spoustou zajímavých fantasy postav. A Howl... je vážně pěknej chlap mimochodem!

Související obrázek

Tonari no Totoro/Můj soused Totoro
Stěhování na venkov může být začátkem cesty do fantazie. Obzvláště, když ve zdejším lese sídlí roztomilý lesní duch.
Je to nejznámější japonská pohádka a je úplně jiná, než ostatní. V podstatě se tam vůbec nic neděje. Není tam žádná zápletka a nakonec vlastně ani žádné rozuzlení. Je to prostě o fantazijním malém dobrodružství dvou holčiček s neskutečně roztomilým lesním duchem. Podle mě by se tenhle film mohl promítat na pozadí nějakého přátelského setkání jako příjemná kulisa, obrazová i zvuková.

Výsledek obrázku pro totoro

Mononoke hime/Princezna Mononoke
Za dávných časů, kdy ještě zvířata uměla lidskou řeč, v divokých hvozdech Japonska propuká boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. Lidské dítě, vlčí bohyně - princezna Mononoke - se snaží na straně zvířat boj vyhrát. Zároveň ale potkává válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaka - který se ji snaží přesvědčit, že bojovat nesmí ani jedna strana.
Ze všech anime bylo toto nejvíc akční! A velmi napínavý a místy i dokonce dost krvelačný. V každém případě se mi Princezna Mononoke moc líbila a doporučuju jí klidně začít, pokud se na anime vrháte poprvé.

Výsledek obrázku pro princezna mononoke

Sen to Čihiro no kamikakuši/Cesta do fantazie
Chihiro se se svými rodiči stěhuje, ale po cestě jejich auto zabloudí na opuštěnou lesní cestu, vedoucí k záhadnému tunelu. Vydávají se dovnitř a objeví cosi, co považují za opuštěný lunapark. Rodiče podlehnou lákavé nabídce občerstvení v opuštěných stáncích, ale záhy se promění ve vepře. Chihiro se snaží najít pomoc a narazí na tajuplného chlapce jménem Haku. Ten ji seznámí s duchy, kteří zde bydlí a najde jí zaměstnání u Yubaby, staré čarodějnice, která provozuje obrovské lázně, kam si chodí odpočinout milióny pozemských bohů a jiných fantastických bytostí. Zde se skrývá jediná možnost, jak může Chihiro zrušit zakletí svých rodičů a vrátit se do lidského světa.
V tomto filmu se mi líbily nejvíc všechny fantazijní prvky, takové jsem ještě v předchozích filmech neviděla. Myslím, že o Cestě do fantazie můžu dokonce říct, že se mi ze všech anime líbila celá úplně nejvíc. Soundtrack, příběh, nadpřirozené jevy, romantický příběh, všechny milé postavy... Z hlavní hrdinky přímo čišela dobrota. Vážně moc doporučuju!

Související obrázek


Které z nich jste viděli vy? A jaké další mi můžete doporučit?


Delta Spirit, BVB, BMTH, Falling in Reverce, Shinedown, MyChemicalRomance, EscapeTheFate, Adam Lambert, James Blunt
Walking Dead, Chůva k pohledání, BigBang Theory, Hannibal, Sherlock, Pretty Little Liars
Twilight Saga, Dead Man, Kung-fu Panda, Alice in Wonderland, Když mi bylo poprvé 20
Čajomilec, knihy, vintage, tulipány, pandy, smoothies, Johnny Depp
Grav3yardgirl, Cian Twomey, CutiePieMarzia