Gejša, přítomnost umění

26. března 2018 v 15:31 | Sakay |  Japan
Jako nadšeného japanofila mě samozřejmě vždycky fascinovaly i gejši, služebnice chrámu, společnice, velmi inteligentní a krásné ženy. A mnoho lidí si je představuje v úplně špatném světle, tak to pojďme napravit :-)

Co vůbec znamená slovo gejša? Skládá se ze dvou slov, a to gej = umění, a ša = přítomnost. Tedy přítomnost umění či doprovod umělkyně. Hlavním posláním těchto společnic je pak bavit muže ve společnosti tancem, zpěvem, hrou na hudební nástroje, intelektuálním hovorem na vyšší úrovni nebo jiným uměním.

Aby se žena stala gejšou, čeká ji dlouhá cesta. Učení začíná už ve 3 letech. Dívky se učí tanci, rozpravě, hře na šamisen, umění čajového obřadu, kaligrafii... Později se z nich okolo 14 roku stává gejša - učednice majko a ujímá se jich starší gejša. Teprve v 18 letech se z dívek stávají pravé gejši. Výchova a vzdělávání však probíhá nadále.

Co se týče make-upu a oblékání - obličeje si natírají na bílo, na okrajích se však vždy nechává kousek čistý, aby daly najevo, že barva je jen maska a muž chtěl vidět pravou tvář. Účesy byly velmi složité a aby držely, vtíral se do vlasů horký vosk. Druh účesu souvisel s věkem gejši a s ročním obdobím. Obočí a oční linky si zvýrazňovaly uhlíkem z větvičky paulovnie plstnaté.
Gejši-učednice majko mají kimono s dlouhými kapsovitými rukávy a velmi výrazným obi, což je pás kimona, který se váže na zádech. Oblečení dospělé gejši vypadá jednodušeji a více podtrhuje ženskou postavu a rukávy nejsou obvykle tak kapsovité. Obi je kratší a na zádech tvoří pouze malý uzlík, připomínající krabičku, ne batůžek.

geisha-kai: “November 2016: maiko Toshisumi of Miyagawacho dancing with two folding fans by Kyoto Flowertourism on Flickr ” Studies Abroad in Japan. GoldenWay Global Education VietNam Du học nhật bản vừa học vừa làm http://goldenway.edu.vn/du-hoc-nhat-ban-vua-hoc-vua-lam-2.html

V současnosti jich již v Japonsku nenajdeme tolik, jako dříve, kdy jich bylo i několik tisíc. Dnes spíše několik desítek. Zákazníky jsou nyní převážně politici, obchodníci a šéfové podsvětí. Odměna např. při pěti hostech dosahuje kolem milionu jenů (několik set tisíc korun). Gejši bývají také najímány na důležitá obchodní jednání, aby jim dodaly lesku a pocitu luxusu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Keiji Keiji | Web | 11. dubna 2018 v 6:20 | Reagovat

Mě ten jejich vzhled a účes a makeup vždycky trochu znervózňoval... :D Ale kimona na obrázcích jsou nádherná!

2 Rogue Rogue | Web | 29. dubna 2018 v 21:09 | Reagovat

Svět Gejš mi připadá naprosto fascinující, díky za pěkný článek.
Jen si říkám, že v realitě to nebude ani tolik fascinující jako především namáhavé.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Delta Spirit, BVB, BMTH, Falling in Reverce, Shinedown, MyChemicalRomance, EscapeTheFate, Adam Lambert, James Blunt
Walking Dead, Chůva k pohledání, BigBang Theory, Hannibal, Sherlock, Pretty Little Liars
Twilight Saga, Dead Man, Kung-fu Panda, Alice in Wonderland, Když mi bylo poprvé 20
Čajomilec, knihy, vintage, tulipány, pandy, smoothies, Johnny Depp
Grav3yardgirl, Cian Twomey, CutiePieMarzia