Březen 2018

Vetřelec - Tana French

27. března 2018 v 12:40 | Sakay |  ČTU
"Je oddělení vražd, kam se na začátku své kariéry ze všech sil snažíte dostat: oddělení, kde každý den balancujete na okraji s geniálními gaunery a psychopaty s vědomím, že jediné mrknutí ve špatnou chvíli může znamenat rozdíl mezi vítězstvím a dalším zavražděným. A pak je oddělení vražd, na kterém pracujete doopravdy, kde vás ostatní mají za vyvrhele. Kde děláte jednu noční směnu za druhou. Kde schytáváte schválnosti a zlomyslné žerty daleko za hranou snesitelnosti. Kde řešíte tuctový ksindl, pročítáte svědecké výpovědi a zoufale vyhlížíte případ, který by vás mohl dostat tam, kde jste chtěli být. Ten dnešní případ mezi ně nepatří. Podle policajtů z místní stanice jde o tuctové domácí násilí. Od detektiva Antoinette Conwayové a jejího parťáka Stephena Morana se čeká, že pouze vyhledají amanta zavražděné a dají mu náramky. A pak už bude všechno zase jako dřív, zpovzdálí budou přihlížet, jak si to policejní esa rozdávají s psychopaty. Jenže když se Conwayová zahledí do tváře oběti, zjišťuje, že už ji předtím viděla. A znenadání dochází k šokujícímu přesvědčení, že všechno je jinak. Tohle je případ, na který čekala. Precizně střižený a brutální, spletitý a závažný. Jenže jedna věc je dostat vraha a úplně jiná věc je jít proti celému vlastnímu oddělení."

Vetřelec

Další knížka od Tany French a zase se mi neskutečně líbila. Tana French se u mě pořád drží na prvním místě mezi všemi spisovateli detektivek! Zápletka byla pěkně zapletená a člověk během čtení vymýšlel spoustu scénářů, jak to tedy vlastně ve skutečnosti je a není. Příběh byl napínavý a velmi, velmi čtivý. Těším se na další dublinský příběh! :-)

Gejša, přítomnost umění

26. března 2018 v 15:31 | Sakay |  Japan
Jako nadšeného japanofila mě samozřejmě vždycky fascinovaly i gejši, služebnice chrámu, společnice, velmi inteligentní a krásné ženy. A mnoho lidí si je představuje v úplně špatném světle, tak to pojďme napravit :-)

Co vůbec znamená slovo gejša? Skládá se ze dvou slov, a to gej = umění, a ša = přítomnost. Tedy přítomnost umění či doprovod umělkyně. Hlavním posláním těchto společnic je pak bavit muže ve společnosti tancem, zpěvem, hrou na hudební nástroje, intelektuálním hovorem na vyšší úrovni nebo jiným uměním.

Aby se žena stala gejšou, čeká ji dlouhá cesta. Učení začíná už ve 3 letech. Dívky se učí tanci, rozpravě, hře na šamisen, umění čajového obřadu, kaligrafii... Později se z nich okolo 14 roku stává gejša - učednice majko a ujímá se jich starší gejša. Teprve v 18 letech se z dívek stávají pravé gejši. Výchova a vzdělávání však probíhá nadále.

Co se týče make-upu a oblékání - obličeje si natírají na bílo, na okrajích se však vždy nechává kousek čistý, aby daly najevo, že barva je jen maska a muž chtěl vidět pravou tvář. Účesy byly velmi složité a aby držely, vtíral se do vlasů horký vosk. Druh účesu souvisel s věkem gejši a s ročním obdobím. Obočí a oční linky si zvýrazňovaly uhlíkem z větvičky paulovnie plstnaté.
Gejši-učednice majko mají kimono s dlouhými kapsovitými rukávy a velmi výrazným obi, což je pás kimona, který se váže na zádech. Oblečení dospělé gejši vypadá jednodušeji a více podtrhuje ženskou postavu a rukávy nejsou obvykle tak kapsovité. Obi je kratší a na zádech tvoří pouze malý uzlík, připomínající krabičku, ne batůžek.

geisha-kai: “November 2016: maiko Toshisumi of Miyagawacho dancing with two folding fans by Kyoto Flowertourism on Flickr ” Studies Abroad in Japan. GoldenWay Global Education VietNam Du học nhật bản vừa học vừa làm http://goldenway.edu.vn/du-hoc-nhat-ban-vua-hoc-vua-lam-2.html

V současnosti jich již v Japonsku nenajdeme tolik, jako dříve, kdy jich bylo i několik tisíc. Dnes spíše několik desítek. Zákazníky jsou nyní převážně politici, obchodníci a šéfové podsvětí. Odměna např. při pěti hostech dosahuje kolem milionu jenů (několik set tisíc korun). Gejši bývají také najímány na důležitá obchodní jednání, aby jim dodaly lesku a pocitu luxusu.


Ledové sestry - S.K.Tremayne

25. března 2018 v 11:18 | Sakay |  ČTU
Rok po tragické smrti malé Lydie se její rodiče Angus a Sarah Moorcroftovi s jejím jednovaječným dvojčetem Kirstie odstěhují na malý skotský ostrov, který Angus zdědil po své babičce. Doufají, že v novém prostředí se jim podaří složit dohromady střípky jejich starého života. Jenže pak jejich zbývající dcera Kirstie prohlásí, že právě ona je Lydie a Kirstie je dvojčetem, které zemřelo - a jejich svět se opět hroutí. S blížící se zimou je Angus nucen odcestovat z ostrova kvůli práci. Sarah trpí pocitem osamělosti a Kirstie (nebo je to Lydie?) je čím dál tím víc nevyrovnaná. Bouře zanechá Sarah s dcerou na ostrově zcela odříznuté a Sarah se začne znovu trápit minulostí - co se opravdu stalo toho osudného dne, kdy jedna z jejích dcer zemřela?


Pojďme si poslat dopis!!

25. března 2018 v 11:00 | Sakay |  Píšu
Všechno retro se postupně vrací, všimli jste si? Celkově mám pocit, že se dějiny prostě jen pořád dokola opakují, z nostalgie :) Ale je to super! Ať už móda, slovní hříčky, hudba...všechno mě fakt baví. A když už se vrátili gramofony, třeba se někdy vrátí i WHsky :'D
A co by se mi líbilo ještě víc... kdybychom si posílali dopisy. Jasně že se nechci vzdát mobilu, facebooku, to ani náhodou. Ale co si jednou za čas poslat dopis? Přiložit nějakou fotku, básničku, nebo poslat kamarádce třeba knížku k přečtení! Někdy minulý rok po facebooku kolovala akce, kdy jsi dostal něčí adresu a měl jsi tomu cizinci poslat nějakou knížku. Tvoje adresa pak zase kolovala dál a někdo cizí poslal knížku tobě. Nezúčastnila jsem se, ale přišlo mi to jako skvělý nápad.
No, vlastně jsem nechtěla psát nijak dlouhý článek, jen mě zase jednou zaujalo téma týdne a musela jsem vám rychle povědět, jak mě nápad s psaním dopisů zase strašně nadchl!

Hele, a co kdyby...co kdybychom si povyměňovali adresy, přes email, a nějaký ten dopis si napsali?
můj email je rosa.van.dijk@email.cz ;) ;)


Delta Spirit, BVB, BMTH, Falling in Reverce, Shinedown, MyChemicalRomance, EscapeTheFate, Adam Lambert, James Blunt
Walking Dead, Chůva k pohledání, BigBang Theory, Hannibal, Sherlock, Pretty Little Liars
Twilight Saga, Dead Man, Kung-fu Panda, Alice in Wonderland, Když mi bylo poprvé 20
Čajomilec, knihy, vintage, tulipány, pandy, smoothies, Johnny Depp
Grav3yardgirl, Cian Twomey, CutiePieMarzia