Srpen 2017

Vyhoďme ho z kola ven

30. srpna 2017 v 17:26 | Sakay |  ČTU
Knížku Vyhoďme ho z kola ven napsal Ken Kesey a byl podle ní natočený i film Milošem Formanem Přelet nad kukaččím hnízdem. A po dnešku už můžu říct, že obojí je fakt dobrý. Film jsem viděla už dávno a líbil se mi, hlavní roli tam má Nicholson a celý je to prostě... prostě hustý :) Dneska jsem dočetla knížku, tak si to tu můžeme trošku porovnat. Kdo neví, tak děj se odehrává v oregonském ústavu pro duševně choré, kam se zrzavý irský rebel McMurphy nechá dobrovolně přeložit, aby se vyhnul práci na nápravné farmě. V tomto ústavu ale vládne Velká sestra, slečna Ratchedová, které se nikdo neodváží postavit. Až na McMurpyho, který nechápe, proč jsou tu všichni tak ušlápnutí, proč se někteří vůbec pokládají za cvoky a proč by měl jet podle nesmyslných pravidel...
Na mě nakonec film i knížka zapůsobili stejně. Vidím v tom vzdor, nadsázku, (ne)spravedlnost, skvělý blbý kecy:D a nějaké hledání sebe samého, někoho, o koho jste dávno přišli. Veliký rozdíl je akorát ten, že knížku vypráví Indián a ve filmu se na něj tolik nezaměříme. Jinak fakt dobrá filmová verze, takže koho nebaví číst, aspoň se na to podívejte! :) A pokud jste to už četli/viděli, určitě pište svoje dojmy!

Výsledek obrázku pro přelet nad kukaččím hnízdem gif

Já si tady tak medituju...

29. srpna 2017 v 15:31 | Sakay |  Píšu
Já si tady tak archeoložím...teda medituju!

Pojďme trošku podebatovat o nějaký tý meditaci. Může mít spoustu podob, může se dít na spoustě míst, ať už je to zenová zahrada, postel u nás doma, kavárna či čajovna... Ale pořád tu jde o to jedno - o meditaci - jak by se dala shrnout její podstata? Co vás jako první napadá? Mě "klid duše", pocit souznění s okolím, se svým tělem, najití smyslu tohoto okamžiku, smyslu bytí, smyslu těla a duše, harmonie a klid. Nebo možná nehledání ničeho, prostě bytí. Existence...
Jako meditaci si představuju chvíle, kdy si ji uvědomujeme, kdy se o ni snažíme a kdy nacházíme klid. A nakonec ale nejde jen o ten jeden okamžik... protože si myslím, že to důležité nastává hlavně potom, kdy nám plujou myšlenky na stále stejné vlně...a nám je fajn :-) A protože je všechno, fakt všechno jen v naší hlavě, je dobrý přemýšlet. Zní to zvláštně, žejo, ale myšlenky jsou v podstatě naše existence, ty myšlenky, to jsme my. A někdy to stačí. Slova to neobsáhnou, stačí mlčet. A stačí mlčet pro nás samotné, stejně jako pro ty, které milujeme. Budou nám rozumět i beze slov :) To je vlastně...fakt kouzelný, žejo?
Aneb Jak jsme se od archeologie přes meditaci dostali...kam že jsme se to dostali?
No, tohle radši stačí! Skáču sem tam, ale nějaký ten smysl to mělo, fakt :D A koho těchto pár myšlenek zaujalo, pojdťe se o tom pobavit. Jak se díváte na meditaci? Jak "meditujete"? Já mám třeba fakt ráda, když moje myšlenky jsou nabitý inspirací - k malování, psaní, čemukoli - a lidmi, které mám ráda. Občas se zastavím a jen si užívám tohle všechno... tuhle naši jedinečnou existenci, která je prostě úžasná!

Playground - Lars Kepler

23. srpna 2017 v 18:48 | Sakay |  ČTU
Jasmin Pascalová­-Andersonová má hodnost poručíka švédské armády. Během mise NATO v severním Kosovu se její jednotka ocitne v boji. Jasmin ztratí dva ze svých mužů a sama je těžce zraněna. Na minutu a čtyřicet vteřin se jí zastaví srdce, načež je znovu přivedena k životu. Po probuzení mluví o své zkušenosti z klinické smrti: byla převezena do tajemného přístavního města, které představuje přechod mezi životem a smrtí a panuje v něm krutý a nespravedlivý systém. Jasmin je ze svých zážitků zmatená a rozrušená. Co se jí stalo během těch vzácných vteřin, kdy se jí zastavilo srdce? A jak se jí podařilo z města uniknout a vrátit se do života?

Nikdo nevěří tomu, co zažila, pokládají ji za blázna a nechají ji se léčit. O pár let později má ale se svou matkou a malým synem autonehodu. Přežije, ale její syn musí na vážnou operaci, při které se mu na chvíli bude muset zastavit srdce. Jasmin, přesvědčená, že sám se z přístavu nezvládne dostat, se bez váhání rozhodne mu pomoct a sama si nechá srdce zastavit.

Námět je fakt, fakt skvělej. Navíc je přístav mezi životem a smrtí pojat v čínském duchu :D to mě hned úplně nadchlo! Jenže to nic nezachránilo, mně se ta knížka prostě nelíbila, vůbec. Vadilo mi, že postavy vlastně nejsou nijak zvlášť charakterizovány, nedokázala jsem se do nich vžít nebo je nějak poznat. Tohle mám v knížkách ráda víc propracovaný. A děj...ze začátku hodně zmatený a nezajímavý, až někde po půlce to začalo být napínavý a pak se to zase pěkně zazdilo závěrem - bez spoilerů - prostě za mě ukončený tak, jako kdyby autor už nevěděl, co psát.

Na druhou stranu se to díky kraťoučkým kapitolám čte rychle. A jak jsem řekla, zhruba v půlce je to i napínavý. Můžu to doporučit třeba jako rychlé, odpočinkové čtení. Nebo lidem, kteří čtení moc v lásce nemají, ale nějakou tu krátkou akci by zkusit chtěli. Určitě nedoporučuju milovníkům detektivek, románů, kteří jsou zvyklí na našláplej děj a postavy :)

I když to zklamalo mě, nemuselo to zklamat vás, určitě mi napište svůj názor! :)

Výsledek obrázku pro playground kepler

Dyzajn market!

6. srpna 2017 v 11:04 | Sakay |  Píšu
Dyzajn market jsem objevila až toto léto díky kamarádce (děkuju!) a teda, tohohle se fakt chceš zúčastnit! :D
Jde to akci, která probíhá v Praze open-air u Národního divadla, a jde v podstatě o prodejní výstavu dyzajnových výrobků různých tvůrců, znamých i neznámých, mladých, dyzajnových :D Je tam spousta stánků a najdeš tam oblečení, trika šaty sukně bundy, notýsky, šperky skleněné i dřevěné..., batohy, pytle na záda, diáře,.... je tam snad všechno. A všechno je naprosto jedinečný, prostě autorská tvorba!
První, co jsem si koupila, byla skvělá borůvkovo-levandulová zmrzlina od Créme de la créme a byla to ta nejlepší zmrzlina, jakou jsem kdy jedla! Pak jsem teda ještě neodolala devěným náušnicím ve tvaru perníčka ze Shreka (ale váhala jsem mezi Chuckem Norrisem a Mona Lisou taky:D) a pak teda ještě jednu knížku od Márqueze z Fryčova antikvariátu, který tam měl taky stánek.
Smyslem článku...Tyjo, vlastně jsem vám asi prostě jen chtěla říct, že kdo to nezná, ať si to určitě vyhledá a na podzim se tam podívá. Všechny ty krásný věci jsou tak dvojnásobně dražší, což je pochopitelný, ale i tak si tam můžete něco fajnovýho pořídit :) Koná se to každý roční období a já určitě jedu znovu, přidejte se :) Bude to nezapomenutelný den zážitekDelta Spirit, BVB, BMTH, Falling in Reverce, Shinedown, MyChemicalRomance, EscapeTheFate, Adam Lambert, James Blunt
Walking Dead, Chůva k pohledání, BigBang Theory, Hannibal, Sherlock, Pretty Little Liars
Twilight Saga, Dead Man, Kung-fu Panda, Alice in Wonderland, Když mi bylo poprvé 20
Čajomilec, knihy, vintage, tulipány, pandy, smoothies, Johnny Depp
Grav3yardgirl, Cian Twomey, CutiePieMarzia